Xарчові барвники
Пропонуємо увазі наших покупців широкий спектр харчових барвників, які за своєю природою бувають штучними, натуральними та мінеральними.
Зараз більшість використовуваних харчових барвників — штучні. Вони є водорозчинними та жиродисперсними. Переважна більшість їх виявляють надзвичайну стійкість до високих температур та ультрафіолетового випромінювання. Максимально дозволене дозування синтетичних харчових барвників складає 500 г/т, рекомендоване – 10-50 г/т готового харчового продукту. В Україні дозволено використання близько двадцяти синтетичних барвників (органічних сполук, що не зустрічаються в природі).
Традиційно в якості натуральних барвників використовували і використовують до цього часу забарвлені соки рослин, сік плодів, подрібнені квітки та частини квіток, екстракти і настої (з коренів, листя, навколопліддя і т. д.). Зазвичай всі вони мають особливості свого використання та є нестійкими до певних умов та середовищ. Окрім того, натуральні барвники та забарвлюючі харчові продукти є значно дорожчими у використанні.
До мінеральних барвників відносимо забарвлюючі речовини, які є повністю безпечними, але не засвоюються організмом людини, а проходять через нього транзитом. Зазвичай всі вони не є водорозчинними, а лише вододисперсними, що унеможливлює їх використання в напоях. До цієї категорії барвників відносять білий діксид титану, чорне рослинне вугілля та цілий спектр різнобарвних оксидів заліза.
Для вироблення єдиних критеріїв нешкідливості харчових барвників та інших добавок при Організації з продовольства і сільського господарства при ООН і ВООЗ створено Об’єднаний комітет експертів із харчових добавок (JECFA), а в ЄС — Науковий комітет із продуктів харчування (SCF). Ці організації дають дозвіл щодо застосування чи заборони тієї чи іншої добавки, а також визначають для кожної дозволеної добавки величину ADI — acceptable daily intake (допустиме добове споживання) і кількісні характеристики (вміст основної речовини, важких металів, домішок, токсикологічні характеристики та ін.). З урахуванням рекомендацій Міжнародних організацій держави приймають законодавчі рішення про застосування харчових барвників на території своєї країни. Так, напр., в Україні заборонені ряд харчових барвників: E121 — цитрусовий червоний 2, E123 — червоний амарант, E128 — червоний 2G, E154 — коричневий FK та ін.
Детальніше